Terapia dla par – najważniejsze informacje
Terapia dla par nie jest tylko dla tych związków, do których zajrzał kryzys i stoją na granicy rozstania. To także świetny sposób na poprawę komunikacji, naukę rozmowy o potrzebach, pragnieniach czy trudnych sprawach. Taka terapia jest dla osób, które szukają pomocy, ale także dla tych, którzy chcieliby uniknąć kryzysu. Z sesji skorzystać mogą zarówno małżeństwa, jak również osoby w związkach nieformalnych hetero- i homoseksualnych.
SPIS TREŚCI
- Na czym polega terapia dla par?
- Ile trwa terapia dla par?
- Terapia dla par – ćwiczenia;
- Jak przygotować się do terapii?
- Podsumowanie;
W tym artykule krótko omówimy, jak wygląda terapia dla par, ile trwa i jak się do niej przygotować. Kiedy warto na nią iść i co robić, żeby przyniosła jak najlepsze efekty. |
Na czym polega terapia dla par?
Terapia dla par to skuteczny sposób, aby poprawić komunikację w związku. Dodatkowo też żeby w bezpiecznym, przyjaznym środowisku nauczyć się, jak mówić o swoich potrzebach i słuchać o potrzebach partnera. Dzięki terapii pary mogą współpracować, aby rozwiązywać konflikty, budować zaufanie i pielęgnować wzajemny szacunek. Terapia może również pomóc parom zidentyfikować wzorce zachowań, które powodują problemy w ich związku. Z pomocą profesjonalnego terapeuty mogą stworzyć zdrowsze relacje, które przetrwają całe życie. Terapia par jest rodzajem psychoterapii, która koncentruje się na poprawie relacji między dwojgiem ludzi w romantycznym związku. Może ona być korzystna również dla tych, którzy rozważają małżeństwo, są świeżo po ślubie lub niedawno rozpoczęli związek. Rozwiązując podstawowe problemy na wczesnym etapie, pary mogą wzmocnić swoją więź i zbudować fundament pod zdrowy, długoterminowy związek.
Ile trwa terapia dla par?
Czas trwania terapii par zależy od indywidualnych potrzeb i celów zaangażowanych osób, jednak zwykle trwa od 6 do 12 miesięcy, a spotkania odbywają się raz na tydzień. Niektóre pary mogą potrzebować tylko kilku sesji, podczas gdy dla innych ten proces będzie zdecydowanie dłuższy. Terapeuta może zaproponować krótszy lub dłuższy okres terapii, w zależności od tego, jakie są potrzeby i cele terapeutyczne, a jego praca będzie polegała na określeniu problemu, poznaniu jego przyczyny oraz opracowaniu planów naprawczych, aby uzdrowić relację między partnerami.
Terapia dla par – ćwiczenia
Terapia par to ważny i skuteczny sposób, dzięki któremu pary mogą przepracować swoje problemy i zbudować silniejszy związek. Dzięki terapii partnerzy mogą poprawić swoje umiejętności komunikacyjne, poznać techniki rozwiązywania problemów i zadania, które pomogą im rozwiązywać konflikty. Terapeuci znają mnóstwo przydatnych ćwiczeń, które pomogą wzmocnić relacje między partnerami. Angażując się w nie, pary mogą uzyskać wgląd w dynamikę swojego związku i nauczyć się, jak lepiej wyrażać siebie. Może to prowadzić do lepszych rozmów i zrozumienia, a ostatecznie do silniejszej więzi między nimi. Oto kilka przykładów ćwiczeń terapeutycznych:
- ustalenie priorytetów – partnerzy mogą usiąść i ustalić listy swoich priorytetów. Dzięki temu mogą dowiedzieć się, czy ważne jest dla nich to samo i co każdy z nich chce osiągnąć w życiu. Następnie porozmawiają o tych rzeczach i określą sposoby na realizację celów obojga;
- spersonalizowane pytania – każda z osób powinna wylosować po pięć pytań skierowanych do drugiego partnera oraz odpowiedzieć na te same dotyczące siebie. Mogą one brzmieć następująco: ,,Kogo lubisz najbardziej?”, ,,Czy masz ulubionego artystę?”, ,,Co Ci dała Twoja rodzina?”, ,,Jak byś opisał naszą relację?”;
- lista „bycia lepszym partnerem” – partnerzy mogą napisać listę postanowień, które mają skutkować polepszeniem ich relacji, np. chodzenie na randkę raz w miesiącu, spędzanie ze sobą (bez komputera, telefonu, dzieci) dwóch godzin w tygodniu itp.;
- Niespodzianka! – każdy z partnerów ma raz w tygodniu przygotować jakąś niespodziankę. Musi to być coś, co naprawdę lubi druga strona, co będzie dla niej przyjemne. Pomoże to pobudzić empatię, rozwinie wyobraźnię i kreatywność. Niespodzianki nie powinny się powtarzać.
Jak przygotować się do terapii?
Przede wszystkim otwórz się na terapię, wyrzuć z głowy wszystkie stereotypy z amerykańskich filmów, wszystkie wyobrażenia, które nabyłeś z szeroko rozumianej popkultury, a także swoje uprzedzenia. Ustal cel sesji – przed pierwszym spotkaniem skontaktuj się ze swoim terapeutą i ustal, jaki jest główny cel Twojej terapii oraz co chcesz osiągnąć po jej zakończeniu. Przed każdym spotkaniem pomyśl na temat problemów, potrzeb, którymi chcielibyście się zająć podczas sesji. Terapia par może być świetnym sposobem na rozwiązanie problemów i wzmocnienie relacji. Jednak ważne jest, aby obie strony były przygotowane do tego procesu, aby jak najlepiej go wykorzystać. Przygotowanie obejmuje zrozumienie procesu, ustalenie realistycznych oczekiwań i szczerość wobec siebie.
Podsumowanie
Terapia dla par może pomóc w lepszym wyrażaniu siebie i radzeniu sobie z konfliktami w zdrowszy sposób. Dzięki terapii partnerzy mogą uzyskać wgląd w zachowania własne i swojego partnera. Dodatkowo także nauczyć się strategii poprawy ogólnej jakości ich relacji. Jest to forma doradztwa, która koncentruje się na komunikacji, umiejętności rozwiązywania problemów i zrozumienia potrzeb. Dzięki terapii para może poznawać nowe strategie i techniki, aby utrzymać swoje zaangażowanie i wzajemny szacunek. Ważne jest, aby partnerzy byli otwarci na proces terapii oraz chcieli aktywnie brać udział w spotkaniach z terapeutą. To pomoże osiągnąć wspaniałe rezultaty i wprowadzić w życie pozytywne zmiany.