Tel: 797-031-769

terapia SI

Czym jest terapia SI?

Terapia SI stała się popularna w ostatnich latach, czyli czasach, gdy na co dzień otacza Cię ogromna ilość bodźców. Twój mózg, a ściślej mówiąc układ sensoryczny, ma za zadanie je przetworzyć. W jego skład wchodzą zmysł dotyku, węchu, słuchu, smaku, wzroku oraz mniej popularne, ale niezwykle istotne zmysły proprioceptywny i przedsionkowy

Ich prawidłowe funkcjonowanie sprawia, iż w odpowiedzi na informacje odbierane ze świata generowana jest adekwatna odpowiedź organizmu. Jednak w przypadku, kiedy wspomniany powyżej układ nie działa poprawnie, dochodzi do powstania zaburzeń integracji sensorycznej, utrudniających codzienne  funkcjonowanie. 

W takiej sytuacji niezwykle pomocna może okazać się terapia SI. Obecnie cieszy się ona nie tylko dużą popularnością, ale także skutecznością. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, czym jest terapia SI, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Z tego artykułu dowiesz się, czym jest terapia SI, do kogo jest ona skierowana, na czym polega oraz jakie efekty przynosi.

Spis treści:

 1. Terapia SI, czyli terapia integracji sensorycznej
 2. Terapia SI – kto jej potrzebuje?
 3. Na czym polega terapia SI?
 4. W jakim wieku rozpocząć terapię integracji sensorycznej?
 5. Terapia SI – efekty
 6. Umów się na konsultację w naszej poradni MindConcept!

Terapia SI, czyli terapia integracji sensorycznej

Terapia integracji sensorycznej, w skrócie nazywana terapią SI, swoje działanie opiera na zjawisku neuroplastyczności mózgu. Znajdująca się w nim tkanka nerwowa posiada zdolność przemodelowywania się, autonaprawy oraz tworzenia nowych połączeń mózgowych. W praktyce oznacza to, iż po wystawieniu układu nerwowego na konkretne bodźce jesteśmy w stanie nauczyć go nowej, prawidłowej reakcji na nie. 

Terapia SI w Polsce funkcjonuje od około 20 lat, kiedy to w 1993 roku odbyło się pierwsze szkolenie dla terapeutów pracujących z dziećmi zmagającymi się z różnego rodzaju zaburzeniami psychoruchowymi oraz trudnościami w nauce. Obecnie, aby móc pracować z wykorzystaniem metody SI, niezbędne jest ukończenie specjalistycznego szkolenia, które jest skierowane do psychologów, fizjoterapeutów oraz pedagogów.

Terapia SI – kto jej potrzebuje?

Terapia SI skierowana jest przede wszystkim do dzieci zmagających się z różnego rodzaju zaburzeniami układu sensorycznego. Jeżeli zastanawiasz się, czy ten problem dotyczy Twojego dziecka, pamiętaj, iż może on objawiać się w różnoraki sposób. W dużej mierze zależy to od sfery, której funkcjonowanie zostaje zaburzone. 

terapia SI

Aby rozpoznać tego typu nieprawidłowości i rozpocząć terapię SI niezbędna jest wcześniejsza diagnostyka pod kątem rozwoju procesów sensorycznych. W tym celu z rodzicami dziecka przeprowadza się obszerny wywiad, który pozwala dokładnie określić źródło problemu. 

Warto podkreślić, iż sama diagnostyka zajmuje od dwóch do trzech spotkań, w trakcie których terapeuta poza rozmową z rodzicami również obserwuje dziecko i to, w jaki sposób ono funkcjonuje.

Do zachowań, które mogą sugerować występowanie zaburzeń integracji sensorycznej i powinny wzbudzić Twoją czujność, należą:

 • trudności w jedzeniu, niechęć do konkretnych konsystencji pokarmów;
 • trudności w zasypianiu, częste wybudzanie się;
 • niesamodzielność, słaba koordynacja ruchowa, trudności z samodzielnym ubieraniem się;
 • problemy z koncentracją uwagi oraz nauką;
 • Twoje dziecko unika dotyku i przytulania lub wręcz przeciwnie dąży do mocnego kontaktu fizycznego;
 • ma trudności z planowaniem ruchu, nie wie od czego zacząć wykonywanie danej czynności;
 • źle znosi zabiegi higieniczne, takie jak mycie głowy, obcinanie paznokci, obcinanie włosów;
 • źle znosi niektóre dźwięki, takich jak szum suszarki, dźwięk odkurzacza;
 • ma trudności ze zdobywaniem nowych umiejętności ruchowych, takich jak jazda na rowerze, hulajnodze.

Na czym polega terapia SI?

Terapia SI odbywa się w odpowiednio wyposażonym do jej prowadzenia gabinecie. Powinny znajdować się w nim takie przedmioty jak: deski równoważne, trampoliny, materace, huśtawka, piłki sensoryczne, drabinki gimnastyczne i wiele innych akcesoriów ułatwiających pracę z dzieckiem. 

Zajęcia prowadzone są w formie zabawy dostosowanej do konkretnych zaburzeń, z jakimi zmaga się Twoja pociecha. Rodzaje aktywności, które można spotkać w trakcie terapii SI, to gra na instrumentach, zabawy masami plastycznymi, różnego rodzaju tory przeszkód oraz ćwiczenia z elementami huśtania.

Istotne jest, aby zadane ćwiczenia nie były ani zbyt łatwe, ani zbyt trudne. Dobrze, by stanowiły one wyzwanie dla Twojej pociechy, jednak w dalszym ciągu były możliwe do wykonania. Pamiętaj, iż praca z układem sensorycznym to proces, który wymaga czasu. Pierwszych efektów możesz spodziewać się po około sześciu – ośmiu tygodniach od rozpoczęcia terapii. 

Niezwykle istotne jest również to, żebyś możliwe jak najczęściej stymulował zmysły dziecka w codziennych zabawach i czynnościach. Pozwoli to uzyskać lepsze efekty terapii, ale również ułatwi mu funkcjonowanie w codziennym życiu.

W jakim wieku rozpocząć terapię integracji sensorycznej?

Nie ma idealnego wieku, w którym powinno się rozpocząć terapię SI. Pamiętaj jednak, iż im wcześniej zostanie podjęte działanie, tym łatwiej będzie osiągnąć postawione w trakcie terapii cele

Badania pokazują, iż proces integracji sensorycznej najintensywniej przebiega do około siódmego roku życia. Z tego względu jest to najlepszy czas na tego typu interwencje, gdyż mogą pomóc one uniknąć w przyszłości takich konsekwencji jak trudności z koncentracją czy nauką w szkole.

terapia SI

Terapia SI – efekty

Efektów jakich możesz spodziewać się u swojego dziecka po terapii SI to przede wszystkim lepszy rozwój psychoruchowy oraz poprawa funkcjonowania w społeczeństwie. Dzięki uregulowaniu procesów odbierania i przetwarzania bodźców z otoczenia, dziecko staje się spokojniejsze a jego umiejętność koncentracji ulega znacznej poprawie. Dziecko dużo chętniej uczestniczy również w różnego rodzaju aktywnościach fizycznych oraz przestaje unikać bodźców, które dotychczas były dla niego drażniące. 

Umów się na konsultację w naszej poradni MindConcept!

Jeżeli Twoje dziecko jest drażliwe, ma problemy w nauce lub codziennym funkcjonowaniu, umów się na konsultację w poradni MindConcept

Zajmujemy się pracą nie tylko z dorosłymi, ale również z dziećmi w różnym wieku. Atmosfera sprzyjająca rozmowie oraz pełen profesjonalizm w podejściu do pacjenta to coś co nas cechuje! 

Aby zapisać się na wizytę w naszym gabinecie, wystarczy kliknąć tutaj lub skontaktować się z nami telefonicznie. Zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *